İmar affı başvuruları başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Türkiye genelinde 13 milyon yapının imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen Yapı Kayıt Belgesi'ne başvurular bugün başladı. 31 Aralık 2017'den önce yapılan binaları kapsayacak olan başvurular, 31 Ekim'e kadar yapılabilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Av. Veli Böke, İstanbul'da başvuruların 36 ayrı noktada yapılacağını belirterek "2 Milyon İstanbullunun başvuru yapmasını bekliyoruz" dedi.

2 milyon İstanbullu faydalanacak 

Yapısı ruhsatsız olanlar ve ruhsatı olup da projeye aykırı yapılarak sahip vatandaşların bu haktan faydalanabileceklerini ifade eden Böke," Kanunumuz İstanbul için iki istisna koydu. Tarihi yarımada ve sahil şeridini bu anlamda istisna olarak belirledi. İki istisnamız daha var. Yapının bulunduğu alan özel şahsa aitse bu durumda başvurulardan yararlanamıyor. Ya da hazine üzerine yapıldıysa, hazinenin bu taşınması imar planlarında sosyal donatı alanı olarak tahsis edildiyse yine bu başvuruda yararlanamıyor. Tahminlerimize göre bu imkandan 2 Milyon İstanbullu faydalanacak. Kendimizi buna göre ayarladık. Başvurularımız 31 Ekim'e kadar devam edecek" diye konuştu. 

İmar affında bunu yapana para iadesi yok
İmar affında bunu yapana para iadesi yok

Konuyla ilgili olarak bilgi almak için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gelen Mehmet Şahek, bir süredir imar affı fırsatını beklediğini belirterek şunları söyledi: "Şişli'de oturuyorum, dubleks dairem var. İkiye bölünmüş bir tapusu var. Altta oturan kişiyle tapumuzu ayıracağız. Allah razı olsun devletten ve milletten. Bölge bölge, ilçe ilçe ayırmışlar Abbasağa'ya gidip müracaatımı yapacağım. Biz bu fırsatı bekliyorduk. Kilyos'ta da bir apartmanımız var. Arsa tapusu vardı. Onun da kat mülkiyetini alacağız. Devletin bu şekilde, devlete para kazandırması, diğer taraftan ev yani... İnsanın başını sokacağı evinin olması. Ulus'ta bile popüler olan semtlerde bile dünya kadar, bu şekilde evler var. Herkes gidecek, rayiç bedel üzerinden parasını ödeyecek, ondan sonra da tapusunu alacak."

 Diğer Duyurular

Yorumlar

    İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.